Super Viga 50000 Ürün Görseli

Kısırlığın Belirtileri Nelerdir ?

İnfertilite olguları

* İnfertilite olguları tıbbi olarak düzenlenmiştir: Charles Patrick Davis, MD, PhD

 

İnfertilite , belirli parametreler dahilinde hamile kalmayı başaramamak demektir .

İnfertilite, 15 ila 44 yaşları arasındaki kadınların yaklaşık% 10’unda ortak bir sorundur.

İnfertilite kadın (% 33), erkek (% 33) ve her iki cinsiyetten dolayı ya da bilinmeyen problemlerden (% 33) dolayı olabilir.

İnfertilite erkeklerde varikosel, düşük veya eksik sperm sayısı, sperm hasarı veya bazı hastalıklardan kaynaklanabilir.

Erkek infertilitesi için risk faktörleri arasında alkol ve uyuşturucu kullanımı, toksinler, sigara kullanımı , yaş, sağlık sorunları, ilaçlar, radyasyon ve kemoterapi sayılabilir .

Kadın infertilitesi için risk faktörleri, yumurta tüplü sorunlar, tıkanmış Fallop tüpleri, uterus sorunları, uterin fibroidler , yaş, stres , zayıf diyet , atletik eğitim ve erkekler için belirtilen risk faktörlerini içerir.

Yaşlanma bir kadının doğurganlığını azaltır; 35 yaşından sonra çiftlerin yaklaşık% 33’ünde fertilite sorunları var; yaşlı kadın yumurtaları, sağlıklı değil, yumurtalık tarafından serbest bırakılma olasılığı azalıyor – kadın da düşük yapma ve diğer sağlık sorunları yaşıyor olma ihtimali daha yüksek .

35 yaşın altındaki kadınlar, herhangi bir sağlık sorunu yaşamazlarsa doktorlarıyla görüşmeden önce 35 yaş ve üzeri birine hamile kalmaları için bir yıl veya altı ay denemelidir.

Doktorlar her iki tarafın geçmişlerini kullanır ve sperm çalışmaları, ovulasyon testleri, ultrason , histerosalografi veya laparoskopi gibi testleri uygulayabilir .

İnfertilite, çiftlerin test sonuçlarına ve diğer etkenlere dayalı olarak ilaç, cerrahi, suni dölleme veya yardımcı üreme teknolojisi ile tedavi edilebilir.

Kadınlarda infertiliteyi tedavi etmek için kullanılabilecek birden fazla ilaç var.

İntrauterin inseminasyon, bir kadının uterusa sperm enjekte ettiği yerdeki suni dölleme yöntemidir.

ART (yardımcı üreme teknolojisi), bir kadının yumurtaları çıkarıldığında, kadının vücuduna geri yerleştirilen embriyolar yapmak için spermle karıştırıldığı zaman; Kadının yaşına bağlı olarak% 11 ila% 39 arasında başarılıdır.

Birkaç ART türü vardır; in vitro fertilizasyon, Zigot transferi, Gamet transferi ve intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu.

Surrogacy (kadının erkek eşi sperminin başka bir kadın yumurtasını gübrelemek için kullanıldığı ve diğer kadının fötusu vaktine kadar taşıdığı ve bebek evlat edinildiğinde) bazı çiftlerin bebek sahibi olmalarının bir yolu.

Bir gebelik taşıyıcısı, rahmine yerleştirilen bir embriyoya sahip olan, fetüsü vadiye taşır ve bebeği embriyo üreten çifte (veya sorumlu kişilere) veren bir kadındır.

Hızlı Kılavuz

İnfertilite: Tipler, Tedaviler ve Maliyetler

İnfertilite: Tipler, Tedaviler ve Maliyetler

İnfertilite Tedavisi Stresli Olabilir

İnfertilite Tedavisi: Stres Yönetmenin 7 İpucu

İnfertilite tedavisi fiziksel olarak rahatsız edici, zaman alıcı, tükeniyor ve masraflı olabilir; hepsi başarı garantisi olmaksızın. Birçokları için infertilite deneyimi, çoklu tanı yöntemlerinden duygusal ve fiziksel benliğe her şeyi talep eden kademeli olarak daha agresif tedavi seçeneklerine kadar değişebilir. Birçok kadının infertilite tedavisi sırasında ciddi stres, depresyon veya kaygı yaşadığı şaşırtıcı değildir.

 

Eski infertilite hastalarının ve danışmanlarının bazı güvenilir ve stres kontrol önerileri şunları içerir: …

 

Stres ipuçlarının geri kalanını okuyun »

 

İnfertilite nedir?

Okuyucular Yorumlar 2  Hikayenizi Paylaşın

Genel olarak, infertilite, bir yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkiden sonra gebe kalamaz (gebe kalamaz) olarak tanımlanır. Düzenli adet döngüsüne sahip olmayan ya da 35 yaşından büyük ve 6 aylık bir çalışmada düşünülmemiş kadınlar, üreme endokrinologu olan kısırlaştırma uzmanıyla randevu almayı düşünmelidir. Bu doktorlar tekrarlayan gebelik kaybı olan kadınlara – 2 veya daha fazla spontan düşük – yardımcı olabilirler.

 

Gebelik, birçok basamağı olan bir sürecin sonucudur.

 

Hamile kalmak –

 

Bir kadının vücudu yumurtalıklarını yumurtalıklarından birinden salmalıdır (yumurtlama).

Bir erkeğin spermleri yumurta ile birlikte yol boyunca (gübreleme) katılmalıdır.

Döllenmiş yumurta uterusun (rahim) doğru fallop tüpünden geçmelidir.

Döllenmiş yumurta rahim içine tutturulmalıdır (implantasyon).

İnfertilite, bu adımların herhangi birinde veya birkaçında oluşan bir sorundan kaynaklanabilir.

 

Doğumda bozulma, kısırlık ile ilişkili bir durumdur ve gebe kalma veya gebelik döneminde zorluk çeken kadınlara atıfta bulunur .

 

İnfertilite: Hangi Tedavi Doğru mu?

İnfertilite Resimleri Slayt gösterisi

 

İnfertilite Testi: Kısırlığın İQ’nı Test Edin

İnfertilite Testini Yap

 

 

 

İnfertilite ortak bir sorundur mu?

Evet. ABD’de 15-44 yaş arasındaki evli kadınların yaklaşık% 6’sı bir yıl boyunca korunmasız cinsiyetten sonra hamile kalamaz (infertilite).

 

Ayrıca, ABD’de 15-44 yaş arasındaki kadınların yaklaşık% 12’si, medeni durumuna bakılmaksızın (doğurganlığın bozulmuş olması), hamilelik döneminde veya gebelik döneminde zorluk çeker.

 

 

İnfertilite sadece bir kadının problemidir mi?

Hayır, infertilite her zaman bir kadının sorunu değildir. Hem erkek hem de kadınlar infertiliteye katkıda bulunur.

 

Birçok çift infertilite ile mücadele eder ve hamile kalmaya yardım ister; Bununla birlikte, çoğu zaman yalnızca bir kadın koşulu olarak düşünülür. Bir CDC çalışması 2002 Ulusal Aile Büyümesi Araştırması verilerini analiz etmiş ve 45 yaşından küçük cinsel deneyimli erkeklerin% 7,5’inin yaşamları boyunca bir doğurganlık doktoru olduğunu bildirmiştir – bu 3.3-4.7 milyon erkektir. Yardım isteyen erkeklerin% 18’inde sperm veya sperma sorunları (% 14) ve varikosel (% 6) dahil olmak üzere erkekle ilişkili infertilite sorunu tespit edildi.

 

 

İnfertiliteye erkeklerde neden olan şey nedir?

İnfertilite, farklı faktörlerden kaynaklanabilir ve genellikle semen analizi ile değerlendirilir. Uzman, sperm sayısını (konsantrasyon), hareketliliği (hareket) ve morfolojiyi (şekli) değerlendirecektir. Biraz anormal bir semen analizi, bir insanın mutlaka kısır olduğu anlamına gelmez. Bunun yerine, bir semen analizi, erkek faktörlerin infertiliteye katkıda bulunup bulunmadığını ve bunun nasıl katkıda bulunduğunu belirlemeye yardımcı olur.

 

Anormal sperm analizlerine katkıda bulunabilecek durumlar arasında –

 

Varikoseller, bir erkeğin testisindeki damarların bulunduğu ve aşırı ısınmasına neden olan bir durum. Isı, sperm sayısını veya şeklini etkileyebilir.

Diyabet , kistik fibroz , travma , enfeksiyon, testis arızası veya kemoterapi veya radyasyon ile tedavi gibi tıbbi durumlar veya maruz kalmalar .

Ağır alkol kullanımı, testosteron takviyesi, sigara kullanımı, anabolik steroid kullanımı ve yasadışı uyuşturucu kullanımı gibi sağlıksız alışkanlıklar .

Pestisit ve kurşun içeren maruz kalmayı içeren çevre toksinleri.

kadın düşünce

ITIBAREN WebMD Logo

Migreninizi Daha İyi Yönetmek İçin İpuçları

Şimdi başla

 

Kadınlarda infertiliteye neden olan şey nedir?

Okuyucular Hakkında Yorumlar 11  Hikayenizi Paylaşın

Kadınların işleyen yumurtalıklara ihtiyacı var, fallop tüplerive uterusHamile kalmak. Bu organlardan herhangi birini etkileyen koşullar kadın infertilitesine katkıda bulunabilir. Bu koşullardan bazıları aşağıda listelenmiştir ve birtakım farklı testler kullanılarak değerlendirilebilir.

 

 

Yumurtalık fonksiyonu (ovulasyon varlığı veya yokluğu ve yumurtalık “yaş” ın etkileri)

yumurtlama. Her 24-32 günde bir düzenli olarak tahmin edilebilir periyotlar yumurtlamayı yansıtabilir. Yumurtlama, bir yumurtlama öngörme kiti kullanılarak tahmin edilebilir ve kadının progesteron seviyesini görmek için kan testi ile teyit edilebilir. Bir kadının adet döngüsüOrtalama olarak 28 gün uzunluğundadır. Gün 1, “tam akışın” ilk günü olarak tanımlanır.

Düzensiz dönemleri olan bir kadın muhtemelen ovülasyon yapmaz. Bu, çeşitli koşullardan dolayı olabilir ve bir doktor tarafından değerlendirilmesini garanti eder. Anovülasyonun potansiyel nedenleri arasında aşağıdakiler bulunur:

Polikistik over sendromu (PCOS).PCOS, normal ovülasyona müdahale edebilen bir hormon dengesizliği problemidir. PCOS kadınlarda infertilitenin en yaygın nedenidir.

Fonksiyonel hipotalamik amenore (FHA). FHA aşırı fiziksel ya da duygusal stresle ilişkilidir ve sonuçta amenore ile sonuçlanır (yok dönemler).

Yumurta rezervinin azalması(DOR). Yumurta üretme yeteneği konjenital, medikal, cerrahi veya açıklanamayan nedenlerden dolayı azaltıldığında ortaya çıkar. Yumurta rezervleri doğal olarak yaşla birlikte azalmaktadır.

Prematür over yetmezliği(PO). İÇN, bir kadının yumurtalıkları 40 yaşından önce başarısız olduğunda oluşur. Erken (erken) menopoza benzemektedir .

Menopoz. Menopoz genellikle 50 yaşlarında ortaya çıkan, yumurtalık fonksiyonunda yaşa uygun düşüştür. Genellikle sıcak basması ve düzensiz periyotlarla ilişkilidir.

Yumurtalık fonksiyonu. Bir kadının yumurtalık fonksiyonunu değerlendiren çeşitli testler mevcuttur.

Tek bir test, doğurganlığın mükemmel bir belirleyicisi değildir.

Yumurtalık fonksiyonunun en yaygın kullanılan belirteçleri transvaginal ultrason kullanılarak menstrüel siklusun 3-5. Günlerinde folikül stimüle edici hormon (FSH) değeri , anti-muller hormonu değeri (AMH) ve antral follikül sayımı (AFC) içerir.

İnfertilite: Hangi Tedavi Doğru mu?

İnfertilite Resimleri Slayt gösterisi

 

İnfertilite Testi: Kısırlığın İQ’nı Test Edin

İnfertilite Testini Yap

 

 

 

Tubal açıklık (fallop tüpleri açık, tıkalı veya şişmiş)

Tubal Patenti (fallop tüpleri açık mı, tıkalı mı yoksa şişmiş mi).

 

Blok fallop tüpleri için risk faktörleri(tubal oklüzyon), pelvik enfeksiyon öyküsü, rüptüre apandisit öyküsü, gonore veya klamidya öyküsü , bilinen endometriozis , veya abdominal cerrahi öyküsü.

Tubal değerlendirme, histerosalpingogram (HSG) ya da loparoskopi sırasında ameliyathanede kromopertubasyon (CP) olarak adlandırılan bir X ışını, küçük bir kesi yapıldığı cerrahi bir prosedür ve laparoskop takıldı.

Histerosalpingogram (HSG) uterus ve fallop tüplerinin bir röntgen filmidir. Bir radyolog serviksten rahim içine boya enjekte eder ve aynı zamanda fallop tüpleri vasıtasıyla boya serbestçe hareket edip etmediğini görmek için X-ışını resimlerini alır. Bu, tüp kalibresinin (çapı) ve açıklığın değerlendirilmesine yardımcı olur.

Kromopertubasyon HSG’ye benzer ancak laparoskopi sırasında ameliyat odasında yapılır. Mavi renkli boya serviksten rahim içine geçer ve döküntü ve tüp kalibresi (şekli) değerlendirilir.

 

Uterin kontur (rahmin fiziksel özellikleri)

Bir kadının semptomlarına bağlı olarak uterus fibroidleri aramak için transvajinal ultrason ile değerlendirilebilirveya diğer anatomik anormallikler. Miyomların endometrial boşluğa girdiği şüphesi varsa , uterin ortamı daha ileri değerlendirmek için bir sonohystogram (HSG) veya histeroskopi (HSC) yapılabilir.

Hızlı Kılavuz

İnfertilite: Tipler, Tedaviler ve Maliyetler

İnfertilite: Tipler, Tedaviler ve Maliyetler

 

Bir şey kadının infertilite riskini nasıl artıyor?

Kadın doğurganlığın azaldığı bilinmektedir.

 

Yaş. Birçok kadın, 30-40 yaşlarına gelene kadar beklemektedir. Aslında ABD’deki kadınların yaklaşık% 20’si ilk çocuğunu 35 yaşından sonra alıyor ve bu da yaşın doğurganlık sorunlarının giderek artan bir nedeni haline gelmesine neden oluyor. Kadının 35 yaşından büyük olduğu çiftlerin yaklaşık üçte biri fertilite problemleri yaşamaktadır. Yaşlanma, bir kadının bebek sahibi olma şansını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda düşük yapma şansını ve genetik bir anormalliği olan bir çocuğa sahip olma olasılığını artırır.

Yaşlanma, bir kadının bebek sahibi olma şansını aşağıdaki yollarla azaltır:

Yumurtalıkları yumurtaları daha az serbest bırakır.

Daha az yumurta bıraktı.

Onun yumurtaları o kadar sağlıksız değil.

Doğurganlık sorunlarına neden olabilecek sağlık koşullarına sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Düşük yapmak olasılığı daha yüksektir.

Sigara içmek .

Aşırı alkol kullanımı.

Aşırı kilo alma veya kaybı.

Aşırı fiziksel ya da duygusal stres, amenoreye neden olur (yok dönemler).

 

Kadınlar doktorlarını aramadan önce ne kadar süre hamile kalmaya çalışıyorlar?

Çoğu uzman, 35 yaşından küçük kadınlar için en az bir yıl önermektedir. Bununla birlikte, 35 yaş ve üstü kadınlar, 6 ay başarısız bir şekilde çalıştıktan sonra bir sağlık uzmanı görmelidir. Bir kadının bebek sahibi olma şansı 30 yaşından sonra her yıl hızla azalmaktadır.

 

Bazı sağlık sorunları da infertilite riskini arttırır. Kadınlar bir sağlık uzmanıyla görüşmelidirler,

 

Düzensiz dönemler veya menstrüel periyotlar.

Çok acı dolu dönemler.

Endometrioz .

Pelvik inflamatuar hastalık .

Birden fazla düşük.

Herhangi bir kadın ve eşinin, hamile kalmaya çalışmadan önce bir sağlık uzmanıyla konuşması iyi bir fikirdir. Vücudunuzu sağlıklı bir bebek için hazırlamanıza yardımcı olabilirler, ayrıca doğurganlık ile ilgili sorularınızı cevaplayabilir ve gebe kalma hakkında ipucu verebilirsiniz.

 

İnfertilite: Hangi Tedavi Doğru mu?

İnfertilite Resimleri Slayt gösterisi

 

İnfertilite Testi: Kısırlığın İQ’nı Test Edin

İnfertilite Testini Yap

 

 

 

Doktorlar bir kadının ve eşinin fertilite problemleri olup olmadığını nasıl öğrenir?

Doktorlar, her iki taraftan tıbbi ve cinsel tarih toplamakla başlayacaklar. İlk değerlendirmede genellikle semen analizi, tubal değerlendirme ve over rezerv testi bulunur.

 

 

Doktorlar infertiliteye nasıl davranıyor?

İnfertilite, ilaç, ameliyat, intra-uterin tohumlama veya yardımcı üreme teknolojisi ile tedavi edilebilir. Çoğu kez bu tedaviler birleştirilir. Doktorlar infertilite için özel tedavileri tavsiye ederler –

 

İnfertiliteye katkıda bulunan faktörler.

İnfertilite süresi.

Dişi yaşı.

Çiftlerin psikolojik danışma sonrası başarı oranları, riskleri ve her bir tedavi seçeneğinin yararları hakkındaki tercihleri.

 

Erkek infertilitesi için özel tedavilerden bazıları nelerdir?

Erkek infertilitesi, altta yatan nedene bağlı olarak tıbbi, cerrahi veya destekli üreme tedavileri ile tedavi edilebilir. Tıbbi ve cerrahi tedaviler genellikle infertilite uzmanı bir üroloji tarafından yönetilmektedir. Üreme endokrinologu, erkek faktör infertilitesinin üstesinden gelmeye yardımcı olmak için intrauterin tohumlama (IUI) veya in vitro fertilizasyon (IVF) sunabilir.

 

Hızlı Kılavuz

İnfertilite: Tipler, Tedaviler ve Maliyetler

İnfertilite: Tipler, Tedaviler ve Maliyetler

 

Kadınlarda infertiliteyi tedavi etmek için hangi ilaçlar kullanılır?

Kadınlarda infertiliteyi tedavi etmek için kullanılan bazı ortak ilaçlar arasında –

 

Clomiphene sitrat (Clomid® *), hipofiz bezi üzerinde hareket ederek ovulasyona neden olan bir ilaçtır . Genellikle polikistik over sendromu (PCOS) veya ovülasyonla ilgili diğer problemleri olan kadınlarda kullanılır . Bu ilaç ağız yoluyla alınır.

İnsan menopozal gonadotropin veya hMG ( Repronex ® *; Pergonal® *), püptaki bezleri ile ilgili problemler yüzünden yumurtlamayan kadınlar için sıklıkla kullanılan ilaçlardır. HMG ovulasyonu uyarmak için yumurtalıklarda doğrudan etkiler. Enjekte edilen bir ilaçtır.

Follikül uyarıcı hormon veya FSH ( Gonal-F ® *; Follistim ® *), hMG’ye çok benzer şekilde çalışan ilaçlardır. Yumurtalıkların ovulasyon sürecine başlamasına neden olur. Bu ilaçlar genellikle enjekte edilir.

Gonadotropin salınım hormonu (Gn-RH) analoğu, her ay düzenli olarak ovulamayan kadınlar için sıklıkla kullanılan ilaçlardır. Yumurtlamadan önce yumurtlayan kadınlar da bu ilaçları kullanabilir. Gn-RH analogları, vücudun yumurtalığını değiştirirken hipofiz bezinde hareket eder. Bu ilaçlar genellikle burun spreyi ile enjekte edilir veya verilir.

Metformin (Glükofaj® *), doktorların insüline dirençli ve / veya PCOS’lu kadınlar için kullandığı bir ilaçtır . Bu ilaç bu koşullardaki kadınlarda yüksek erkek hormon düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Bu vücuda yumurtlamaya yardımcı olur. Bazen klomifen sitrat veya FSH metforminle kombine edilir. Bu ilaç genellikle ağız yoluyla alınır.

Bromokriptin (Parlodel® *) yüksek seviyelerde prolaktin nedeniyle yumurtlama problemi olan kadınlar için kullanılan bir ilaçtır. Prolaktin, süt üretimine neden olan bir hormondur.

* Not: Ticari isimlerin ve ticari kaynakların kullanımı sadece tanımlama amaçlıdır ve ABD Sağlık ve İnsan Hakları Hizmetlerinin onayladığı anlamına gelmez.

 

Birçok doğurganlık uyuşturucusu, bir kadının ikizler, üçüzler veya diğer katları olma şansını artırır. Birden fazla fetusa sahip olan kadınlar gebelik sırasında daha fazla problem yaşarlar. Çoklu fetusların erken doğum riski vardır (çok erken). Prematüre bebeklerin sağlık ve gelişimsel problemleri daha yüksek risk altındadır.

 

 

İntrauterin inseminasyon (IUI) nedir?

İntrauterin inseminasyon (IUI), çoğunlukla suni dölleme denen infertilite tedavisidir. Bu prosedürde, özel hazırlanmış spermler kadının rahmına sokulur. Bazen kadın da, IUI’den önce yumurtlamayı teşvik eden ilaçlarla tedavi edilir.

 

IUI genellikle tedavi etmek için kullanılır –

 

Hafif erkek faktör infertilitesi.

Açıklanamayan infertiliteye sahip çiftler.

 

Yardımcı üreme teknolojisi (ART) nedir?

Yardımlı Üreme Teknolojisi (ART), hem yumurta hem de spermin vücudun dışına çıkarıldığı tüm doğurganlık tedavilerini kapsar. Genel olarak, YÜT prosedürleri cerrahi olarak bir kadının yumurtalıklarından yumurtaları çıkarmak, bunları laboratuarda sperm ile birleştirmek ve bunları kadının vücuduna geri göndermek veya başka bir kadına bağışlamaktır. ART ana türü in vitro fertilizasyon (IVF) ‘dir.

 

Yardımcı üreme teknolojisi (ART) ne sıklıkta başarılı oluyor?

Başarı oranları değişir ve prosedürü yerine getiren klinikler, infertilite tanısı ve prosedüre giren kadının yaşı gibi birçok faktöre bağlıdır. Bu son faktör – kadının yaşı – özellikle önemlidir.

 

CDC, bazı doğurganlık kliniklerinde ART üzerine başarı oranları toplar. CDC’nin 2013 ART Başarı Oranları’na göre, canlı doğum yapan taze, nondonor olmayan ART döngülerinin ortalama yüzdesi –

 

35 yaşın altındaki kadınlarda% 40.

 

35-37 yaş arasındaki kadınlarda% 32.

38-40 yaş arasındaki kadınlarda% 21.

41-42 yaş arasındaki kadınlarda% 11.

43-44 yaşlarındaki kadınlarda% 5.

44 yaşında ve daha yaşlı kadınlarda% 2.

Başarı oranları ayrıca klinikten kliniklere ve farklı infertilite teşhisine göre değişir.

 

SANAT pahalı ve zaman alıcı olabilir, ancak birçok çiftin aksi düşünülmemiş olan çocuk sahibi olmasına izin vermiştir. SANAT’ın en yaygın komplikasyonu çok fetuslu bir gebeliktir. Bu, uterusa geri gönderilen embriyoların sayısını sınırlayarak önlenebilir veya en aza indirilebilen bir sorundur. Örneğin, birden fazla embriyo yerine tek bir embriyo transferi, çok fetuslu bir hamilelik şansını ve preterm doğum gibi riskleri büyük ölçüde azaltır.

 

 

Yardımcı Üreme Teknolojisinin (ART) farklı türleri nelerdir?

YÜT ortak yöntemleri şunlardır:

 

İn vitro fertilizasyon (IVF), vücudun dışındaki döllenme anlamına gelir. IVF, ART’nin en etkili ve en yaygın şeklidir.

Zigot intrafalopiyan transferi (ZIFT) veya tubal embriyo transferi. Bu, IVF’ye benzer. Gübreleme laboratuarda gerçekleşir. Daha sonra çok genç embriyo uterus yerine fallop tüpüne aktarılır.

Gamete intrafalopia transfer (GIFT), yumurta ve spermin kadının fallop tüpüne aktarılmasını içerir. Gübreleme kadının vücudunda gerçekleşir. Birkaç seçenek GIFT’i isteğe bağlı olarak sunmaktadır.

İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) genellikle erkek faktör infertilitesi olan çiftler için kullanılır. Bazen yaşlı çiftler veya IVF girişimi başarısız olanlar için de kullanılır. ICSI’de yumurta ve spermlerin bir petri tablasına yerleştirildiği ve sperm tek başına bir yumurtayı döllediği “konvansiyonel” döllenmeye karşı, olgun bir yumurta içine enjekte edilir.

SANAT prosedürleri bazen verici yumurtalar (başka bir kadından alınan yumurta), verici sperm veya önceden dondurulmuş embriyoların kullanılmasını içerir. Donör yumurta bazen yumurta üretemeyen kadınlar için kullanılır. Ayrıca, kadın ya da erkeğin bebeğe geçebilecek bir genetik hastalığı varsa , verici yumurta ya da verici sperm bazen kullanılır . İnfertil bir kadın veya çift donör embriyo kullanabilir. Bunlar infertilite tedavisinde çiftler tarafından yaratılan ya da verici sperm ve donör yumurtadan yaratılan embriyondur. Bağışlanan embriyo rahime aktarılır. Çocuğunuz genetik olarak herhangi bir ebeveyni ile ilişkili olmayacaktır.

 

 

Taşıyıcı Annelik

Yumurtası olmayan veya sağlıksız yumurta olan kadınlar da vekil olarak görmek isteyebilir. Bir vekil, erkeğin spermini ve kendi yumurtasını kullanarak hamile kalmayı kabul eden bir kadındır. Çocuğa genetik olarak vekil ve erkek eş ile ilişkili olacak.

 

 

Gebelik taşıyıcı

Yumurtalıkları olan ancak uterusuz kadınlar bir gebelik taşıyıcısı kullanabilir. Bu, ciddi bir sağlık sorunu nedeniyle hamile kalmamalı kadınlar için de bir seçenek olabilir. Bu durumda, bir kadın kendi yumurtasını kullanır. Eşinin spermleri tarafından döllenir ve embriyo taşıyıcının rahmine yerleştirilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )